Müşteri Destek

   

Ciceknet.com ile, gün geçtikçe tüm Türkiye'ye ve yurtdışına yayılan bayi ağı üzerinden sevdiklerinize çiçek gönderebilirsiniz. 

Web sitemiz, mobil uyumlu özelliği ile, bilgisayarınızdan ya da mobil cihazlarınızdan çok kolay şekilde kullanmanıza olanak sağlayacak şekilde tasarlandı. 

Sipariş ve Ödeme Aşamaları  

1- Ana sayfadan nereye göndermek istediğinizi yazın. Semt ya da şehir adı ile arama yapabilirsiniz. 
2- Göndermek istediğiniz semti seçerek "Alışverişe Başla" tuşuna basın.
3- Gelen sayfada bu bölge için gönderilebilen ürünleri göreceksiniz. Sayfanın sol tarafındaki filtreleri kullanarak, ürünleri fiyatına, gönderim amacınıza, ürün tipine ya da olmazsa olmazlarınıza göre filreleyebilirsiniz.
4- Aradığınız ürünü bulduğunuzda detayına girin. Sırasıyla;
- Teslimat tarihini seçin,
- Teslimat zamanı için saat aralığını seçin. Özel günler haricinde, teslimat seçtiğiniz saat aralığında yapılır. Özel günlerde yoğunluktan dolayı, tüm siparişler günboyu teslim edilebilir.
- Bu bölgede gönderilebilecek ek ürünler varsa, "Ek Ürün" sekmesi açılacaktır. Buradan ek ürün ekleyebilirsiniz.
- Göndermek istediğiniz alıcının bilgilerini ilk kez giriyorsanız doldurun, daha önce bu alıcıya çiçek göndermişseniz ve sitemize üye olmuşsanız doğrudan adres defterinizden seçebilirsiniz.
- Son olarak da kart ve/veya medya mesajınızı ekleyin ve Sipariş Gönder tuşuna basın.
5- Alışveriş sepetinizde gönderim bilgileri ile ilgili düzenleme yapabilirsiniz. Eğer gönderim yapacağınız bölgeye teslimat ek bir ücret ile yapılıyorsa, yol ücretini alışveriş sepeti sayfasında görebilirsiniz. Sitemizde bir anda birden fazla kişiye çiçek gönderme şansınız vardır. Eğer başka bir gönderim yapacaksanız, alışverişe devam edebilirsiniz. Siparişi sonlandırmak isterseniz de bir sonraki aşamaya ilerleyebiirsiniz. 
6- Eğer daha önceden giriş yapmadıysanız, bir sonraki aşama Giriş aşamasıdır. Web sitemize Facebook ve Google hesaplarınızı kullanarak ya da doğrudan e-posta adresiniz ve şifre girerek üye olabilir, ya da üye olmadan, sadece e-posta adresinizi girerek ödemeye ilerleyebilirsiniz.
7- Eğer daha önce üye olmuşsanız, kayıtlı fatura bilgilerini kontrol etmeniz istenir. İlk kez sipariş veriyorsanız veya üye olmadan sipariş veriyorsanız, fatura bilgileri formunu doldurmanız istenir.
8- Ödeme aşamasında eğer Kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapacaksanız "Kredi Kartı" bölümünden, eğer ödemenizi EFT, havale, posta çeki ya da telefonla kredi kartı (Mail Order) ile yapacaksanız da EFT/Transfer bölümünden siparişinizi tamamlayabilirsiniz. 

Sipariş Sonrası

Siparişinizin hangi aşamada olduğunu web sitemizde "Sipariş Takibi" sayfasından, ya da Ciceknet.com Müşteri Hizmetleri'ni (0 850 222 2770) arayarak takip edebilirsiniz. 

Siparişiniz dağıtım aşamasına geçmeden önce, teslim bilgileri ile ilgili değişiklik yapabilir, ya da siparişinizi iptal edebilirsiniz. Bunun için de Müşteri Hizmetleri'mizi aramanız yeterlidir.